Aquesta taula indica les
despeses principals del negoci de elaboració i venda d’entrepans de tonyina per
intolerants a la lactosa d’en Guillem Peraplana Peraplana. Actualment el negoci
el porta un treballador, en Ataulfo, i factura al voltant d’un miler
d’entrepans setmanals, que es venen a un preu de 3€.
1. (PER
FER AMB EXCEL!) A la taula adjunta tens els ingressos i costos actuals del
negoci. Calcula com variaria el seu resultat si aconseguís doblar la producció o
si la producció es reduís a la meitat (vigila, perquè alguns costos son fixos i
d’altres variables!) Quan ho tinguis, enganxa la taula a un nou post al teu
bloc.
Cost setmanal
(1.000 entrepans)
|
Cost setmanal (2.000 entrepans)
|
Cost setmanal (500 entrepans)
|
Tipus de cost
|
|
Pa
|
100 €
|
200€
|
50€ |
Variable
|
Lloguer del local
|
450 €
|
450€
|
450€ |
Fix
|
Tonyina
|
400 €
|
800€
|
200€ |
Variable
|
Neteja diària
|
50 €
|
50€
|
50€ |
Fix
|
Bossetes de paper (1 per entrepà)
|
50 €
|
100€
|
25€
|
Variable
|
Salari treballador
|
800 €
|
800€
|
800€
|
Fix
|
Electricitat
|
30 €
|
30€
|
30€ |
Fix
|
TOTAL DESPESES
|
1.880 €
|
2.380€
|
1.605€ |
|
TOTAL INGRESSOS
|
3.000€
|
6.000€ |
1.500€ |
|
BENEFICI
|
1.120€
|
3.620€
|
-105€ |
2. Quant
li costa al Guillem, en promig, cada entrepà quan en produeix 1.000? 1,88€ cada entrepà.
3. I quan
en produeix 2.000? 1,19€ cada entrepà.
4. I quan
en produeix 500? 3,21€ cada entrepà.
5. A
mesura que produeix més, què succeeix amb el cost mig dels entrepans? Per què
succeeix això?
El cost mig dels entrepans disminueix ja que la part fixa no canvia, per tant quan produeix menys no li surt a compte.
El cost mig dels entrepans disminueix ja que la part fixa no canvia, per tant quan produeix menys no li surt a compte.
6.
Afegeix al glossari de la U03 els següents termes:
cost fix, cost variable, ingressos i
benefici empresarial
No hay comentarios:
Publicar un comentario